Masz dosyć dopłacania do swojej chmury? Przejmij nad nią pełną kontrolę i pokonaj jej złożoność. Znamy sposoby na optymalizacje obciążeń infrastruktury i maksymalizację inwestycji. Dowiedz się, czego potrzebujesz, aby zapewnić sobie pełną wydajność oraz bezpieczeństwo środowiska chmurowego. Zorganizuj łatwe w zarządzaniu i elastyczne rozwiązania dla swojej firmy w hybrydowym podejściu IT.

Początki hybrydowych teorii

Linkin Park powstał w 1996 roku jako jeden z najbardziej nowatorskich zespołów muzycznych na świecie. Początkowo jego założyciele Mike Shinoda oraz Chester Bennington chcieli, aby grupa nosiła nazwę Hybrid Theory. Jednak okazało się, że ta została już zastrzeżona przez innych muzyków. Niepocieszeni tym faktem muzycy w 2000 roku postanowili wykorzystać nazwę jako tytuł swojego debiutanckiego krążka. Album sprzedał się na świecie w 30 milionach egzemplarzy, co uczyniło go najlepiej sprzedającym się debiutem od czasów „Appetite for Destruction” Guns ‘N Roses.

Sformułowanie „Hybrid Theory” odnosiło się do muzyki tworzonej przez Linkin Park, a mianowicie hybrydy kilku gatunków m.in. metalu, rapu, elektroniki. Sztuka przełamywania muzycznych konwenansów oraz szereg innowacyjnych pomysłów przyciągnął milionowe rzesze fanów na całym świecie. Hybryda to nie tylko nieszablonowe połączenie różnorodnych nurtów muzycznych. Dziś to określenie łączone jest z wieloma dziedzinami, także z cloud computingiem. Chmura hybrydowa oznacza innowacyjne scalenie technologii służące dopasowaniu do indywidualnych potrzeb informatycznych przedsiębiorstwa.

Czym są kompleksowe rozwiązania hybrydowe?

Czy istnieje jedna definicja chmury hybrydowej? Oczywiście, że nie, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Często słyszy się, że chmura hybrydowa to przyszłość, a nawet już teraźniejszość. Wzorce hybrydowe to nie wagon serwerów i oprogramowania. W celu zrozumienia hybrydy należy cofnąć się do 1961 roku, kiedy to powstał pierwszy hybrydowy komputer. Nosił nazwę Hycomp 250 i został wyprodukowany przez firmę Packard Bell. Wyposażony był w szybką, lecz nieprecyzyjną część analogową oraz cyfrową, która działała wolno, choć z niespotykaną, jak dotąd dokładnością. Osobno oba podzespoły miały swoje zalety i wady, ale w parze stawały się doskonałym narzędziem.

Jak tę analogię możemy odnieść do chmury hybrydowej? Wiele firm budując swoje usługi wykorzystuje technologie hybrydowe do umieszczenia części swoich rozwiązań w lokalnych data center lub kolokacji. Natomiast kolejne uruchamia w chmurze publicznej. To tylko jeden z przykładów możliwych kombinacji. Zastosowanie odpowiedniego wzorca hybrydowego uzależnione jest od indywidualnych problemów biznesowych.

Sytuacja biznesowa a model wdrażania chmury hybrydowej

Chmura publiczna nie zawsze okazuje się w 100% dobrym rozwiązaniem dla biznesu. Jak każda ma swoje zalety i wady, brakuje jej do idealności. Dodatkowo wiele przedsiębiorstw boryka się z długiem technologicznym. Kompleksowe rozwiązania hybrydowe są pewnego rodzaju kompromisem między chmurą publiczną, a pozostaniem w lokalnym data center. Nie można słuchać dostawców, którzy chcą wdrożyć hybrydę nie pytając o twój problem biznesowy.

Jednym z nich może być sezonowość, czyli zwiększone zapotrzebowanie na moce serwerowe w określonym czasie. Przykładowo w sezonie świątecznym świadczone przez twoją firmę usługi bądź udostępniane produkty cieszą się największym powodzeniem. Twoje zapotrzebowanie na moc obliczeniową może przerastać możliwości posiadanych przez ciebie stacjonarnych serwerów. Wówczas na dany okres warto przerzucić ruch do chmury. Płacisz za wykorzystane zasoby, a twoja infrastruktura jest w pełni skalowalna.

Twoja firma to sieć spółek z siedzibami w różnych lokalizacjach? Jeśli twoje lokalne serwery nie dają dobrych wyników w innych zakątkach świata, to wystaw usługę w kilku miejscach. Budujesz nową aplikację, która będzie spisywać się idealnie w chmurze publicznej, ale musisz częściowo korzystać z systemów lokalnych? W tym przypadku również możesz skorzystać z wzorców hybrydowych. Podobnie, jeśli budujesz rozwiązania disaster recovery i nie chcesz płacić za kolejne data center. To tylko kilka perspektyw, kiedy hybrydowe rozwiązania chmurowe mogą usprawnić działanie twojego biznesu.

Co uzyskasz inwestując w chmurę hybrydową?

  • Amortyzacja – płacisz za obecne zasoby;
  • Skalowalność – korzystasz i płacisz za użyte dane w chmurze;
  • Mniejsze uzależnienie od dostawcy – przy dobrze zaprojektowanej architekturze możesz uzyskać niezależność spełniającą twoje potrzeby;
  • Większa przestrzeń na dyskach – nie musisz martwić się, że skończy ci się miejsce na macierzach i w archiwach;
  • Szybsze przygotowanie środowisk test/dev – kod i dane produkcyjne uruchomisz w lokalnym systemie, a środowiska testowe i developerskie w chmurze;
  • Kontrola – możesz zachować infrastrukturę prywatną dla wrażliwych zasobów lub obciążeń;
  • Elastyczność – sam decydujesz, kiedy korzystasz z dodatkowych zasobów w chmurze;
  • Stopniowa migracja do chmury – całkowite przejście do chmury obliczeniowej nie będzie przytłaczającym zadaniem od zera. Kolejne etapy transformacji cyfrowej zaplanujesz w dogodnym dla siebie czasie.

Dlaczego powinieneś zdecydować się na chmurę hybrydową zaprojektowaną przez nas?

Chmura hybrydowa łączy zalety chmury publicznej i chmury prywatnej. Część systemów uruchamiana jest na dedykowanej, a pozostałe na współdzielonej infrastrukturze. Takie rozwiązanie pozwoli ci się cieszyć zarówno z lokalnych zasobów i przy okazji korzystać z zalet chmury na poziomie jaki akceptujesz. Dzięki temu korzystasz ze skalowalności, płacisz za przechowywanie zasobów chmurowych, które rozbudowywane są wraz z rozwojem twojej firmy.

Świadczymy usługi doradcze i wdrożeniowe w tym zakresie. Zadbamy o zarządzanie dostępem użytkowników, bezpieczeństwo, SLA, połączenia sieciowe, automatyzację oraz narzędzia przy projektowaniu rozwiązań hybrydowych dopasowanych do potrzeb twojego biznesu.

Masz pytania w tym temacie?

Chętnie dzielimy się wiedzą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług Supremo oraz rozwiązań chmurowych firmy Microsoft, skontaktuj się z nami. Odpowiemy z chęcią na wszystkie Twoje pytania, również podczas video spotkania.